niedziela, 12 sierpnia 2018

Spotkanie

Gdyby dla Jezusa liczyła się skuteczność definiowana według naszego spojrzenia na świat, po zmartwychwstaniu powinien objawić się tłumom. Mógłby zacząć od świątyni jerozolimskiej albo od Golgoty, co byłoby w sumie wymownym symbolem. 

Na kolana padłby wtedy Piłat i arcykapłani, a ci którzy jeszcze dwa dni temu krzyczeli "ukrzyżuj, ukrzyżuj!" znaleźliby się w stanie przedzawałowym.

Nic takiego jednak się nie stało. Czytania prowadzą nas co roku podobną drogą - przyzwyczaiłyśmy się do tego. A gdyby dzisiaj spojrzeć na to świeżym okiem? Gdyby zachwycić się tym, że w zmartwychwstaniu nie chodzi o takie ludzkie zwycięstwo, które często jest naszym spełnieniem marzeń? Bo my chcemy mieć rację, chcemy przeciwników rozłożyć na łopatki (a może i powalić na kolana) celną puentą i ciętą ripostą, chcemy zatriumfować...

W Jego zmartwychwstaniu tego nie znajdziemy. Jego zmartwychwstanie nie prowadzi do wyrównania ludzkich rachunków. Ono prowadzi do spotkania -  twarzą w twarz z konkretnym człowiekiem. "Mario" - powie Jezus do zapłakanej kobiety, dla której był całym Życiem. Powie to w taki sposób, że również w niej coś zmartwychwstanie.

W taki sam sposób chce dziś mówić do Ciebie i do mnie. Po imieniu, konkretnie, ze spokojem i w atmosferze bliskości. Nie interesuje Go tłum - On pragnie prawdziwego spotkania z człowiekiem, z tym co w nas najbardziej nasze, co może chowamy przed innymi. Albo przed sobą chowamy - w grobie podobnym do tego, który rozświetliła jasność wielkanocnego poranka.

Jezus nie szuka tłumu. Szuka konkretnego człowieka. Szuka ludzi, którzy wezwani po imieniu, zaproszeni z miłości i z miłością, stworzą wspólnotę. Aby tak się stało, trzeba spotkać Zmartwychwstałego twarzą w twarz i usłyszeć swoje imię, wypowiedziane z czułością i troską.

 Tego dzisiaj życzę - Tobie, sobie i każdemu, kto tworzy wspólnotę Kościoła. Życzę doświadczenia Jego obecności w tym, co w Tobie najbardziej Twoje. I w tym, co pogrzebałaś w rozpaczy i beznadziei. Życzę Ci spotkania, które daje Życie. 

Życzę Ci tego spotkania teraz, dzisiaj, tu.

2 komentarze:

  1. Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy! Dziękuję za ten wpis i świeże spojrzenie ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Błogosławionego świętowania Zmartwychwstania naszego Pana ! Alleluja !

    OdpowiedzUsuń