niedziela, 12 sierpnia 2018

prosta matematyka

Siedem chlebów plus kilka rybek równa się siedem najedzonych osób - podpowiada rozsądek. 

Tymczasem Jezus proponuje inne równanie. Siedem plus kilka równa się cztery tysiące nakarmionych ludzi i siedem koszów odpadków. Prosta matematyka.

Gdy Bóg proponuje jakieś nowe zadanie i rzuca mnie na głęboką wodę, w pierwszym odruchu sięgam bo dmuchane kółko do pływania lub wygodny pontonik. Gdy to , ćwiczę z pełnym zaangażowaniem ruchy rąk i nóg, by utrzymać się na powierzchni i przemieszczać w określonym kierunku.

Tyle że to nie o to chodzi. Bo gdy Bóg rzuca nas na głęboką wodę, oczekuje innego podejścia nie tylko do matematyki, ale i do fizyki. On nie chce nauczyć mnie pływać. On chce, żebym chodziła po wodzie. Siedem plus kilka po jednej stronie równania ma dawać wielką niewiadomą po drugiej. Ilość zer, które On dopisze do wyniku tego działania nie musi mi się mieścić w głowie. Wystarczy, że pozwolę Mu działać.

Dla Jezusa początkiem działania jest pytanie, skierowane do uczniów: "Ile macie chlebów?" Apostołowie nie odpowiedzieli: "Za mało". Nikt z nich nie zaczął marudzić, że marnują czas na bezsensowne rozmowy, zamiast działać. Nikt nie powiedział" Jezu, nie damy rady, odpuść, nie warto". Odpowiedzieli po prostu: "Siedem". W ten sposób, może nieświadomie, zrobili krok w kierunku myślenia w zupełnie innych kategoriach. Z ludzkiej matematyki przeszli do matematyki cudów, a jednocześnie konkretu.

Ewangelia (Mk 8, 1-10) podaje, że Jezus najpierw odmówił dziękczynienie, a potem błogosławieństwo. Pomyśl o tym i spróbuj usłyszeć, jak wypowiada Twoje imię.

 Nad Twoim "prawie nic", nad Twoim "nie potrafię", nad mizernie wyglądającym zapasem siedmiu chlebów On mówi pełne miłości: "Dziękuję za nią, Ojcze". 

Potem z wiarą, której mi i Tobie może brakować, ale Jemu - nigdy, mówi: "Błogosławię Cię, Córko". I żaden brak już się wtedy nie liczy. Żadna słabość nie ma nad Tobą władzy. Bo słabość jest po jednej stronie równania - po tej, na którą patrzymy tylko po ludzku. Po drugiej jest Jego dziękczynienie, błogosławieństwo i cud.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz